U.S.S. Allen M. Sumner DD-692
1947 - 1948

CO: CDR John William Howard
CDR Thomas C. Edrington III
CDR Dale Mayberry
XO: LT Joseph Brennan Drachnik
LT Richard H. Johnston, Jr.
LCDR Thomas E. Russell

Officers

ENS Charles Robert Bentley
LTJG John Keith Boles
ENS W. M. Christiansen
ENS Bryan L. Duncan (SC)
ENS John Stockton Edwards
LTJG Ralph Edward Ellenbrand
ENS Eugene G. Fleeger
ENS John Hnatek, Jr.
ENS Donald M. Kirkpatrick
LTJG Robert D. McCrary
ENS Edward Neal McKeen (SC)
ENS John Jay Mueller
LTJG Gordon Thompson Randall
ENS Robert Henry Scarborough, Jr
ENS Kent Jules Weber

Enlisted

FN Robert W. Admision CK1 Will W. Godwin SA Leonardo F. Oropeza
MM2 Charles G. Albin S1 Robert M. Gomer SA LeRoy O'Steen
SK2 Joseph R. Alexander SF2 Robert A. Goodman TN Harold L. Overall
CCSA Antonio Alfano MoMM3 Russell N. Graham MM2 Lymond Overstreet
TA Hobert Allen, Jr TA Jimmie L. Graves TN Celestine Pagal
MM1 Howell H. Allen SOM1 Ralph K. Griffin, Jr F1 Forrest E. Pagan
SN Vernon L. Allen COX James W. Grimit F1 Morris Y. Pagan
ET3 Harry U. Allison FN Allen R. Grissinger F2EM Charles A. Park
SN Elmer L. Alverson SN Alvin M. Guscatt S2 Billy J. Parker
EM3 Paul W. Armstrong MM1 Fred Hagan RM3 Denzil B Parker
MM3 John H. Atchley FA Mervin Halfner EMC Ennis F. Parr
ET3 Gene L. Baker MOMM3 John A. Hall, Jr S2 Floyd T. Patterson
MM3 Edward J. Baldyga FA Donald R. Halm, Jr F1 Wennie F. Paulsen
RD3 Wilmer H. Ballenger FA Lynos S. Halverson S2 Albert H. Payne
TM3 Glenn R. Barnes SA Adrian Hamilton SN George H. Payne
S1 William W. Barrett S1 Joseph E. Hammel SA Gene E. Peigne
CS3 Earl D. Bartholemew SA Lavern E. Harder FN Edwardo Perida
CPHM John J. Barton SA Robert D. Harder TN Herman Perigreno
GMC Charles James Bass SA Jerry D. Hardy RD3 George Phillips
SA James R. Bass CTM George N. Harris CRM Cecil C. Pierson
MM3 William F. Battaglia CMM Lawrence B. Hawkins, Jr SDC Sofronio Policar
S2 Russell L. Beadle QM2 Harry W. Heckler FC2 Elbert D. Potts
MM2 William A. Bennett S1 L. Heckler, Jr BT2 Raymond C. Powell
RM1 William D. Bennett SA R. C. Heffelfinger S2 Michael J. Powers
BM3 Paul J. Bennington MMC Harry W. Heiser SA Leopold V. Preat
F1MOMM Charles H. Bentley ET3 Ronald P. Helberg GMSN Charles F. Ralston
BKR3 Manuel J. Billips S2 Charles Levine Henderson TM3 Donald O. Rausch
TM3 John W. Bland BMC George W. Henry S1 Hugh R. Reed
TN John Blue F2 Eldon F. Hentges MM3 Walter G. Reiche
S1SOM Allen M. Blunt MOMM3 Lloyd C. Hewett RM2 Frank G. Riddle
RD2 Robert Boknevitz SN Robert E. Hightower SN William R. Riddle
FC3 John Billy Bone GM3 Roger M. Hildebrand SO3 Jammie Eugene Riecke
S1 Lee Bonner GMC Lewis R. Hill SH3 Ignacio Rincon
SA Rene C. Boucher QMC Paul Wilson Hill Y3 Robert L. Rippen
TMC James D. Brawner CK3 Howard Holman SA Raiford L. Roberts
EN1 Christian A. Brekke CTM Harry C. Holt S1 Bennie F. Rodgers
CGM Carleton F. Brown S1 John W. Hook SA Bobby W. Rodgers
S1 Eugene L. Brown F1 Thomas R. Hoover WT3 Thomas V. Rodriguez
SA Robert J. Bruce QM2 John A. Hopkins SA Roscoe Rogers
S2 Harry Bryan, Jr SM1 Everett D. Houdesheldt COX George H. Ronn
S2 Ray K. Bryant F2 David H. Huffman FN Vernon E. Ropka
SA Emmitt Jose Buck S1 Doyle L. Hughes TN Valentin Rosete
CSF Robert P. Buck S2 William R. Hunker CSC Jess LeRoy Row
RMSA Jack L. Buckner S2 Milton G. Hunter PHM3 Estern H. Ruble
SA Chester L. Bull S1 Max W. Hutchison SA Charles E. Rutledge
SA Donald E. Bunyan FN Melvin O. Hutt TM3 Euel Ryan
SA Jack C. Burleson RM3 Leo L. Ingenice SA Raymond E. Sadler
GM3 James E. Burton SO3 David Harras Jackson, Jr GM3 Homer T. Salyer
F1 Farron E. Burtonshaw RMSN Ellis H. Jackson S1 Lester R. Schauer
SA Walter R. Busch RM2 Robert Lee Jackson, Jr ETM3 D. G. Schindler
FA Beauford D. Byerly TMC John W. Jenks F1 Alvin H. Schroeder, Jr
S1 Freddie B. Cain SA Richard F. Johnsen RMC Karl O. Schultz
SA/FA Morris Reece Cain TM2 Curtis W. Johnson RD2 Arnold N. Schumacher
CK3 Francisco M. Caliwan SA Eugene F. Johnson TN Willie Scroggins
GM2 Frank A. Cambre S2 Harland K. Johnson ET3 G. E. Searcy
S2 Walter A. Canter MMC Lloyd S. Johnson FN Boyd Clark Searle
CPHM Harold G. Capehart STM2 Ulysses Johnson GM2 Lewis M. Seay
S1 Pinkie L. Carlisle F1 William F. Johnson SA R D C. Seddell
COX Wayne V. Carlock MMC Walter H. Johnson CSC C. A. Shelton, Jr
S1 Ted S. Carson S1 James M. Jones MM3 James L. Shelton
FA Robert L. Carter STM2 Willam L. Jones S1 Owen A. Sherman
GM3 William C. Carter, Jr BT3 Raymond Edward Jordan S1 Clair M. Sherner
WT2 Francis J. Chandnoit F1 Raymond P. Kaczmarek SA Ray P. Shew
SA William L. Clare, Jr RM3 Richard P. Kamphaus SA Albert N. Shipman
EM1 Franklin J. Clark FN Gordon R. Karmenzind ME3 John E. Shopf
FN Harold Clay FN Edward T. Keeman SN Leo J. Skaparas
S2 Albert V. Clemmons Y3 John D. Keller SA Glen I. Skidmore
GM2 Arthur G. Cleveland S1 Lawrence E. Kelley SA Furment A. Skiotis
SA Merlyn D. Cleveland S1 John F. Kennelly MOMM3 Ernest R. Smalley
GM2 Levi C. Clokey RM3 Paul N. Krueger S2 Jerome Smilo
F1 Joe c. Closup CTM Harvey B. Krukow SA Bobby N. Smith
S2 Daniel M. Cochran MM2 Duane Fred Krull B3 Clifford P. Smith
FA Carlos B. Coffey FN Edward Kurtzman CEM Grover G. Smith
S2 James E. Coffey S1 Joe A. Kuykendall SN Hubert R. Smith
SA R W Cogley S1 Winston R. Lackey FA Jake R. Smith
SA Alvin Coker PHM1 Arvis C Latham SA Roy C. Smith
SA Billy G. Coleman F1 R. Donald Laufer S2 Roy H. Smith
SA Kenneth R. Collins S1 Henry H. Lawniczak F2 Thomas C. Smith
S1 Robert H. Cone, Jr BT1 Rayford M. Leith FN Wesley C. Smith, Jr
DK3 John Connelly, Jr MAM3 Melbourne J. LeMaitre F1 John D Smitherman
F2 Jade J. Constant S2 George E. Lindemann S1 Ralph A. Soley
FP3 Rudolph A. Coppotelli MMC Philip A Lintz SA Ronald Souza
SA John T. Corbell S2 Billy L. Lochala BM2 Vearl R. Spray
S1 James R. Coryell MM3 Floyd M. Logan MRFA Richard R. Spurlock
QM3 Leroy G. Cougle, Jr TM2 James V. Long, Jr SD1 Chester Stamps, Jr
S2 Luther O. Cowden FC2 Lawrence J. Lotz FC2 Richard E. Stebbins
MM3 Bobbie S. Cox S1 Lowell Edward Love RM3 Willis E. Steinhoff
MOMM3 Daley J. Cox FA Stanley Lucas SA Kenneth L. Stevenson
S2 James E. Cox Y2 Robert E. Lykins CWT Walter Stevenson
MM3 Lewis P. Cox, Jr MM1 Charles E. Mabee S2 Thomas Joseph Storrs
SA Harold C. Crawford MM3 Herman J. Majerowicz YN3 Jesse E. Strickland
COX Edmund R. Crittenden S1 Robert C. Manney. Jr FA John L. Stroman
S1 Jack J. Crocker F1 M. N. Martinez, Jr F2 James M. Sullivan
BMC Edward Lee Cross F1 John H. Mason EMFA Keith E. Sullivan
S1 James W. Crowson SN Charles J. Mathieu EMFA Robert J. Swanson
SA Kenneth D. Cudd S2 Truman R. Mattingly CS2 Samuel L. Taft
SA Norman Cuellar SOM3 Glenn E. McAdoo SD2 Marine G. Taitano
CBM Richard K. Culley TE3 William M. McAlister F2 Bernard F. Tepper
QM3 William J. Curran SSMB3 Robert M. McBrien S1 Herman A. Terharr
SC3 Willis A. Curtis S1 Phillip G. McClellan S1RDM Alvin D. Thierolf
EMFA C. L. Cutler SA Forrest E. McCullough, Jr CEM Andrew G. Thomas
SA Robert B. Dake FN H. F. McDermott F1 Lewis Tillman
GM1 William E. Dalton SK3 James J. McEvoy FA Leland L. Tolbert
SA Billie L. Davis S2 Eugene McGinnis BM1 Grady B. Trantham
FA Robert K. Davis Y2 Charles J. McManus SA Billy J. Turner
SA Oliver E. Day S1(SKD) Edwin G. Mcmanus QMC John Turner
MM1 Pasquale DeLillo WT3 W. H. McRaney FA Ernest A. Tweedy
TM1 Willis B. Denlinger F1 Robert A. Meade FA Richard U. Vallery
BTC Emile E. C. Despres S2 Gilbert N. Medina TM1 John H. VanSkike
RDM3 Jesse F. Dial, Jr SA Forest C. Medlin, Jr S2 Loyd W. Vassey
SA Allen E. Dickerson, Jr S1 Michael R. Mellado S1Y Richard E. Vicent
F1 Robert C. Dickman SA Ted A. Mendenhall S2 Roy G. Vickers
S1 John G. Dietz ETM3 R. P. Mikesell F2 Manley Victory
SA John K. Dillon S2 Bernard Milas TN Vicente Viray
GMC Alfred C. Disney SN Harold N. Milburn WT3 Raymond Voges
EMFA M. F. Dixon MM2 Milford L. Miller S1 James D Walden, Jr
SA William G. Donica S1SOM Raymond S. Milner S2 James W. Walker
S2(ENC) Jerome S. Donndelinger SA John P. Milus FN Robert L. Walker
TN Hilario Doropan SA Gerald L. Minerd SA Charles A. Wall
SN Earl W. Douglas S1 Richard G. Minert S1 William W. Waren
S2 Nathan E. Doyle SN Mervin J. Mire BM2 Harold T. Warp
BMC John W. Drake, Jr IC3 Edward E. Mitchell BT3 William M. Waudby
FA Robert W. Duthaler SC1 James E. Mitchell FA James E. Weaver
QMSN H. Fisher Edge II S2 Donald E. Mittendorf ST1 Harvey Webb, Jr
TN Robert L. Edwards TN Ricardo E. Montoya FC2 Roy Webb
FCSN Edward D. Eidt HMCA Lloyd E. Moore, Jr F2 William J. Weber, Jr
S2 Ted J. Ellis SA Elario C. Moreno BM1 James H. Weeks
SA Thomas M. Elrod S2 James R. Morgan S1 Garret G. Weiland
BT1 Dominic V. J. Errigo SA Howard E. Mortensen BTC Jesse Carlton Wells, Jr
EM3 Francis A. Evans S1 Charles D. Morthcutt FA LeRoy Wells
S2 Leland Everett, Jr SA Eugene J. Murch F1 Ronald G. Wesenberg
GM3 Dean E. Eyster SA Earl L. Murks QMSN Arthur R. White
CQM William H. Feeley SA George W. Murray RMSN Richard A. Wilkins
BTC John W. Ferko YN3 David F. Musselman STM1 Lloyd E. Williams
SA Johnnie Ferraro FC3 Robert C. Nanney, Jr CGM Thomas R. Williams
S1 C. J. Ferruggia BT3 Leroy A. Nease, Jr B3 Walter E. Williams
FA John A. Fidinger CQM Bernard Neely MMC Marion F. Wilson
SN Michael J. Fitz SA Jesse C. Ness SC1 Eldon C. Winslow
SA Horace H. Foster SA Lawrence New, Jr CSK Chester P. Wolch
COX Melvin H. Fowler, Jr S1 Jackie D. Nichols SN James A. Wolf
S2 Charles A. Freeman MMC Roy W. Nieman ETM3 Walter P. Wolff
FN J. Charles Frink ET3 Raymond G. Nightingale BM1 Raymond P. Worsham
MM3 Jack W. Fulbright SO2 Joseph A. Niswonger F2EM Thomas L. Wosniak
F2 Frederick A. Furrie CM3 Luther O. Nix SA Robert E. Wright
WT2 Richard B. Gaddis SA William F. Norris, Jr S1 Charles L. Wynn
SA Robert E. Gaines S1 C. D. Northcutt SA Roy Yates
FA Emmanuel Galanis SA Berlin J. Norvell SA Danual Yokley
RDM1 Cecil D. Gillenwater SA Carl A. Nyholm STM2 Edgar D. Young
CTM Ralph H. H. Glaspey GMC Glenn A. O'Brien S2 Robert L. Younger
F1 Joe C. Glosup ENC Alvin L. Ogle GM2 Howard M. Zumberge

Died as result of an accident resulting in a fall overboard
  Shipmate who has been called to the Final Muster
Plank Owner