U.S.S. Allen M. Sumner DD-692
1951-1952

CO: CDR Dwight L. Johnson 
CDR Craig Ransom Garth
CDR Frank C. Lynch, Jr.
XO: LCDR Harry M. Brinser
LCDR Richard W. Habersat

Officers

LTJG Olaf R. Arne
LTJG William Harry Austin Jr.
LT Kenneth J. Chapman
LTJG Frederick L. Eareckson, Jr
ENS Robert J. Eberhart
LT Jacque R. Edwards
ENS Warren D. Evans
LT Robert A. Gardner
LT James W. Gills
LCDR P. E. Hursh
ENS James Patrick Kittler
LT Harry R. Kohler
LTJG Frank W. Krone (SC)
LTJG Leon H. Leutz
LTJG George G. McDonald
ENS William C. McLaughlin
ENS Richard C. Memhard
LTJG Erkki O. Minkkinen
LT John R. Muldoon
LTJG John L. Oberrieder
LT Alfred Richard Olsen, Jr.
LTJG James H. Owen
LTJG Raymond B. Renne (SC)
ENS Allan W. Robbins
LTJG Frank H. Rowe, Jr.
ENS Vincent F. Rush
ENS J. H. Sandberg
ENS George M. Schultz
LT Richard W. Shoemaker
ENS John L. Smeltzer
LTJG  Robert W. Titus
ENS J. W. Vega
LTJG Pompey E. Virgili
ENS John R. Walsh, Jr.
ENS Harold E. West

Enlisted

RM2 Benjamin F. Adams SN Kenneth E. Green GMSN Henry G. Pentz
ET3 Leslie G. Alberts EM3 Melvin E. Green SKG1 Robert C. Perko
TN Mayfield Alexander SA Marvin S. Greenlee FN Wallace L. Peters
SO2(T) Robert Alexander QM1 Francis E. Grissom BTG3 Lawrence M. Pewitt
RMN1 Elmo S. Allen, Jr BT3 Charles W. Groover RD3 Richard A. Pezoldt
TN Hobart Allen, Jr FPC Adrian O. Gross FA Leonard K. Pfautsch
MM1 Howell H. Allen SA Paul E. Guevin SA Emil Picariello, Jr
TMSN Lloyd R. Anair BM3 Donat W. Guevremont SN Lyle M. Piepho
FN Gerald A. Anderson RD2 Harry T. Guy FA James E. Pinkney
SN Tilferd J. Arent GM1(T) Alfred E. Hadlock FN Joseph M. Plitnick
ET3 Harry P. Asloglou SA John R. Halloran SA John S. Podosky
FN Warren Atkins BT3 Donald R. Halm, Jr SDC Sofronio Policar
BM3 Frank Atwood SN Lavern E. Harder SN Christopher F. Porter
FA Richard L. Aucoin SA Robert D. Harder SN Edelbert J. Potempa
END2 David G. Aziz MM2 John R. Hardesty SA Ruby J. Prather
FN Jack W. Bailey QM3 Jerry D. Hardy SN Leonard E. Pressley
BM3 Frank C. Ball SA Bobby D. Harris FN Russell A. Prince
SN Robert Ball SA Robert D. Hassold ETSN Vincent D. Pukas
SO3 Gilbert S. Bamberger SN Bruce J. Hayes, Jr SA Benjamin F. Puleo
BTG3 William R. Banks GM3 Lloyd J. Heibel FA R. G. Quadland
FN John M. Barksdale RD3 Ernest A. Hendriksen GM1 Chester J. Quiner
SA Morgan M. Barrett, Jr SA Donnie Randolph Hensley MMC Robert L. Raber
TM3 Harry K. Barton, Jr GM1 Walter V. Herman SA William M. Radek
MM3 Billy D. Bassett FN Kenneth Wilfred Hieronymi FT3 Alexander Rae
SN Merl E. Bates MMC Gilbert H. Higday MMFA Robert W. Ralston
MM1 William F. Battaglia ET2 Ronald P. Hilberg EM1 Joseph A. Ramirez
ETSN Donald L. Baughman TN Cebrus Hill SA Milford Carlos Ransom
SN Elmer L. Baum SN Jimmie D Hill GMM3 Joseph B. Ray
BTC Frederick S. Bayersdorfer HMC Lloyd W. Hill SN Edward A. Reideler
FCS1 Eugene W. Beachly QMC Paul W. Hill ME2 August R. Resch
FA William H. Beaver FN Willis L. Hinz SA Charles W. Rhoades
MM3 Charles W. Belcher MMC John C. Hollis SA Charles Riccardi, Jr
SN Robert E. Bethe BTG2(T) William R. Holthaus FA Douglas G. Richardson
SO3 Erwin B. Blancha SN Bufford L. Honaker FA Thomas J. Riley, Jr
DCFN Anthony O. Bland SA Billy L. Hoopingarner RD3 Raiford L. Roberts
HM3 John M. Blaul SN James L. Horend FCS1 William T. Roberts
YN3 Harlan G. D. Bloomquist SN Ted Q. House ET3 Joseph F. Robillard
SN Robert M. Bond, Jr YN2 Frederick G. Howard BMC Karl H. Roder
SO3 Stanley P. Border SN Robert J. Hoyle GM3 George H. Roeske
MM1 Paul M. Borts BT3 Douglas Ross Hurst, Jr BTC Reese A. Rogers
QM2 Norman Bourgeois BM3 William M. Iames SA William J. Rogers, Jr
MMLFN Horace W. Bowden FCS2 Stanley Ivosevic SN Gerald R. Rohm
MM3 Samuel L. Bowers FN Harold S. Jackson ENC Rhea William Rohn
MMC William T. Bozeman MML1 Richard P. Jackson SA Joseph J. Romanowski
BMG2 Robert R. Bozonelos GM3 Francis J. Jalbert MML1 Chester S. Roski
SK2(T) Edwin T. Braden BM2(T) Tom J. Jefferies RDSA Nicholas John Rossi, Jr
QM2 Jack Braun SA Richard E. Johnsen SA Bruce C. Rupp
FA Robert H. Braun MM1(T) Carl W. Johnson GMSN Harold A. Russell
TMC James D Brawner TM2 Curtis W. Johnson FA Robert J. Ryder
MM3 James Edward Breese RD2 Donald K. Johnson QMC William P. Sabourin
BT3 Robert L. Breese BTRC Ernest Archie Johnson EMFA Leo G. Sack
ME1 John H. Brewster BT2 Eugene F. Johnson BM2(T) Raymond E. Sadler
MML2 Burton J. Brown SN John H. Johnson IC2 John E. Salmela
SN William Brown RDSN McMorris Johnson BTG1 Archer C. Satterfield
MM1(T) Clarence M. Browning EMP2 Robert L. Johnson ET2 Ronald E. Sawyer
TM2(T) Robert J. Bruce BT1 Thad W. Johnson, Jr MM3 William L. Sawyer, Jr
RMNCA Howard M. Buckley SH3 William A. Johnson FA Albert M. Schmidt
FN Chester L. Bull BM3 Earvine Jones SN F. M. Schmitz, Jr
BTC Harry Wells Bunch SN Earl K. Jones BTG1 Charles Schwartz, Jr
DKSN John Buono TMT2 Glenn E. Jones RD3 Richard J. Schweiss
EMSA Frederick Thomas Burke FC2 J. R. Jones BTG2 Theodore L. Secord
SD2 Edward Burks MMFN William W. Jones GM3 William A. Seitz
SN Thomas B. Buster SN John W. Jordan FN Robert R. Senesac
SO3G Howard M. Butler SA Salvatore Jordano SN Johnnie H. Sexson
SK3 Benedict A. Caccia TM3 John F. Judd GMM2 Fred Shackleton
MMCA(T) Cecil G. Callecod BT3 Ronald D. Judge EMFA Ben H. Shattuck
FA Richard H. Callihan YNSN Edward H. Kane, Jr RDSA Max A. Sheetz
CS3 Charles W. Calp RD3 Francis G. Karabinos MMR1 Stanley G. Sheffer
BM2 James P. Campbell SN Neil W. Kelley CSC C. A. Shelton, Jr
TN Willie Campbell FN Arthur R. Kelly CS3 James H. Shelton
RD3 Bruno O. Caneva SA James F. Kelly BT3 William J. Shepherd
SA George W. Canvin SA John J. Kelly, Jr ET1 James R. Shepley
FN Eugene C. Carlton FN James P. Kelly BT3 Carl Robert Shopp
SN Ernest R. Caron EN3 Michael J. Kemitch MM3 Robert D. Shull
RD1 Philip R. Carter SA John W. Kemp FA Darrell F. Sigmon
FN Robert L. Carter TA Archer M. Kent III SOSN Issac J. Simon, Jr
QMC William E. Cartwright SN Don B. Kerns TESN Lawrence J. Sinagel
SN Donald G. Cassady FA Jack I. Kessman SN Glen I. Skidmore
SN Anthony T. Castano CS2 James C. Key FA Richard W. G. Skidmore
FA Robert Cather, Jr SN Robert A. Kiessling MMFN Earl A. Skold
SN Joseph A. Cavallo SA Richard E. Kilborn CS1 Samuel P. Slater
SN John F. Cavanaugh SN Joseph F. Kilroy DC3 Fred Joseph Sliwicki
BM3 Charles F. Caya SOGC Thomas G. Kingston SN Charles R. Smedley
SN John K. Chandnoit SA John W. Kissane CS2(T) Garrett C. Smith
CSSN Norman V. Charette SN Robert Kleeman FN Jake R. Smith
TM3 Leo R. Chatelle SA Henry J. Koabel SD1 Pledger Smith, Jr
MML3 Ed Childers, Jr SH1(T) Raymond V. Korbecki SD1 Preston A. Smith
SN Jimmy R. Christian SO2 Walter P. Kordek SN Wilfred L. Smith
FA Grayson J. Clark, Jr SOSN Alvin A. Kosiak FTSN Charles T. Springer
SN John E. Clark BTG1 Edward C. Krapf FPFA Frederick J. Stahl
MMFA David E. Clay GM3 Warren L. Krause SN Ralph E. Stamp
FN Charles V. Clifton GM1 George L. Krisanda SD1 Chester Stamps, Jr
YNSN Joseph H. Cloonan GM2 Ludvik Krivich YNSN Donald C. Stanbro
MM2(T) Carlos B. Coffey TN Joseph Lacsy EM1 James M. Stanfield
EN2 Eugene Coffey BM1 Freddie V. Ladd MM1 Perry Dale Stanley
SN Robert F. Cohen SN Joseph V. Ladd FA Robert W. Stauffer
RM3 Earl Raymond Coker FA Santo P. Lagana SN Clifford S. Steele
TN Buster Cole FN Alder B. Lain SA Ronald F. Stell
PN3 Nephi R. Cole BT3 Bert R. Lake ET2(T) Richard H. Steltz
SN Roger J. Colvin SN Dale A. Laney YNC Robert H. Stevens
SN Victor V. Conigliari, Jr CSC Jack D. Langford SHSN K.L. Stevenson
DK3 John Connelly, Jr SN Edwin V. LaPlante MM3 Robert A. Stewart
QM1 John A. Connelly, Jr HMC Lawrence M. Lawrence MM1(T) Joseph Stillo
BTG2 Louis C. Constant SN Eugene G. Laundy FN George A. Stiver
RM2(T) Jack W. Cook SA Donald L. LaVelle EM3 Roy L. Stoker
ET1 Milton E. Cook FN James E. Lawton SH2 Ronald K. Stone
FP3 Rudolph A. Coppotelli RM3 Vincent Lazzaro, Jr EMCA(T) Ross L. Street
GM3 Thomas Corlett BT3 Charles F. Lessley SN Nathan Stringer
SKSN John Joseph Coskren SOSN Harry Franklin Lewis, Jr BT2 George A. Stroebel
SA James Courtney SOSN Ivor J. Lewis GMC George E. Stroman
FA Harold C. Crawford FN William D. Lilly FN John L. Stroman
BM1 L. A. Cruz ET3 J. R. Lingerfelter SA Richard L. Stroman
HM3 Vincent E. Curran GMC Robert W. Linsley BMC Benjamin J. Stuski
MML1 Raymond L. Curry QMC Harold M. Linstrom TMTSN Lawrence P. Subit
EM3 Carroll L. Cutler FN Angelo S. LoMonaco FN Francis T. Sullivan
FA Robert B. Dake RMN2 Percy J. Long EM3 Keith E. Sullivan
SA Kenneth A. Darrow SN Harold L. Longanecker SD1 Charles L. Sumner
TESN Don Y Davis FN Bobby E. Lugar MM3 Maurice Dale Swoveland
FA Robert K. Davis SA Joseph C. Luicci RMC Richard D. Szymanski
DK2 Anthony J. DeCarlo RDSN Patrick G. Lunn FN Edward J. Taylor
BTFN Donald P. DeCeico SN Bruce C. Lusk SA Anthony P. Teta
SN Robert J. DeGree RM2 John L. Macey FA Thomas Randall Thedford
SN Henry R. Denton (deceased) FA Joseph C. Mackenburg BTC Allen L. Thiel
MM2(T) Emery B. Derry, Jr SN Franklin M. Maddox CSC Robert G. Thomas
FN Allen E. Dickerson, Jr SH3 Bernard L. Madigan SA Thomas Paul Thomas
FA John K. Dillon SA Charles H. Madigan FN Donald R. Thompson
SA Michael T. Diresta QM3 Louis E. Magera GM3 Fred G. Thompson
RMN2 Robert D'Loughy FN Merton Edward Mahoney QM3 Lloyd Raymond Thompson
MM3 Claude B. Donaldson SA John J. Maier FA Leland L. Tolbert
SN William G. Donica SN Samuel A. Mancuso EMFA Donald R. Toler
SN Earl W. Douglas RD2 Ferdinand R. Maniccia FA John Tomich, Jr
BMSN Robert L. Dower MM2 Michael Marich FCC John S. Tomko
GMCA Pemberton G. Doxtator RM2(T) Donald E. Marion BM3 Mike Tomosovich
SA Ralph A. Dudley, Jr SKC Ralph C. H. Marske SO1 William C. Towner
FC3 Jefferson T. Dulin SA Donald R. Martin SN Michael J. Trombetta
RDSN James P. Dunlap ET3 Kenneth J. Martin FT3 Gilbert L. Tuck
FA James R. Durand ETC Merle C. Martin EMFA Frank J. Tullier
FA Leroy D. Dutton MM3 Milton G. Martin FA Robert E. Turner
RD2 Roger P. Duval GMSN Virgil N. Martin SN Cosmos C. Vafiades
SN Thomas J. Eberlein SN Silverio M. Mascarenas GMSN Manual D. Valdivia
FN Ivor G. Edmunds BT3 Walter Matachosky FN Richard U. Vallery
BT3 John C. Edmunds, Jr ICFN Philip J. Maxwell FA Keith M. VanDoren
CSSN Herbie Edwards SN Wilfred A. Mayville BM3 Adam H. VanFosson
RD3 Melvin F. Edwards TE3 William H. McAlister TM1 John H. VanSkike
SA Paul H. Ellis GM1 Richard W. McCullough FN Alfred Vasquez
FA Ralph Ellis EMPC C. W. McDade ME3 Benjamin T. Vasquez
RDSN John R. Ellmyer YNTC Joel C. McDonald TN Edward Vasquez
BT2(T) John W. Elwell BTG2 George W. McDonnell SN Paul S. Villareal
SA Frederick A. Emmons, Jr SA Donald R. McGovern FN Robert R. Vollmuth
EN3 Bernard F. English SH3 William McIntire, Jr SKG2 Joseph T. Walker
SOSN Charles A. Ericson, Jr SA Edward C. McKeever BT2 Robert L. Walker
MM3 David O. Fairley RD2 Laurence E. McKenna TA Daniel H. Waller
SA Willie R. Fanning FA Harold Y. McKeon YN1 Martin A. Walsh
SA Louis F. Fappiano EN3 Joseph P. McLain FN Carl W. Ward
HN Charles E. Farrell MM3 Carlton P. McLaughlin EMFA James E. Ward, Jr
SK3 George P. Fenno, Jr SN Richard D. McLean FC2 Donald W. Warner
SN Robert Fernandes GM1 John F. McSorley FA Robert A. Wartenweiler
SN Richard R. Ferraris SA Franklin P. McTyre EMS3 Lawrence D. Washburn
EM2 John A. Fidinger FN Walter C. Meierdierks FCS3 Moses Aaron Washer, Jr
MMFA Donald L. Finberg SA Frank Melito EM3 Ronald W. Watral
SN Faylin S. Finch SA James R. Menear SN Richard L. Watts
SOG2 William E. Fishback FT3 Norman A. Meyers, Jr BT3 William M. Waudby
SH2 Michael J. Fitz SN Robert R. Micucci SNA Donald H. Weber
ICC W. A. Floores, Jr SA James Milano SA Henry D. Weiss
GM3 Bernardo Flores SN Mervine J. Mire DC3 Robert L. Weller
GM2 David Floyd SA Bobby J. Miskell RDSN Leland D Wells
FCC Scott E. Folkama YNC Winfred A. Mitchum SN Charles L. Werking
SA Robert A. Forget QMQ3 Clifton A. Moeller SA Don A. Wertz
BMC Steven Forstner GM2 Carlin Montgomery MML1 Ferell Whitaker
RD2 John R. Fox TN Ricardo E. Montoya SA Franklin J. White
MM1 Clarence H. Francis MM3 James L. Moore ET3 Lawrence P. White, Jr
SN Frank Joseph Frascello SN Carl E. Moorehead BMSN Robert J. Whitehead
SN Lester C. Frey SA Elario G. Moreno, Jr FN Maner Whitfield
SN Herbert N. Friedman RDSN Frank C. Morse, Jr GMM3 Lindwood D. Wiggins
SOC Paul E. Fuchs MM2 Max L. Moser RMSA Welford Wiglesworth, Jr
RDSN Loumas R. Furr GM2 Alexander Mouklas MM1 Granville W. Wilbur
SA George J. Galestro BTC Wayne E. Mullins RD3 Henry J. Wilcox, Jr
BM3 Robert A. Gallant ME3 Eugene J. Murch FT1(T) James L. Wilcox
TMSN Jose J. Gallegos FA Earl L. Murks SA Thomas W. Wilde
FA Morgan N. Gallian FA Gene H. Nance FA Bedford Wilfong, Jr
GM1 Lloyd L. Gardner MML2 Stephen M. Nawrocki RD2 Earl J. Williams
GMSN Marion G. Garrett FN Robert H. Needham FA Irvin R. Williams
SO3 John W. Garrick SO3 Frank Nekrasz TA James F. Williams
FA Leo C. Garrity BM3 Lucan W. Nelson BTG3 James E. Willoughby
CSSN Richard L. Gedman SA George A. Nestor SA Jay G. Willson
RM2(T) Glenn H. Genrich YN2(T) Warren S. Neye SKGSN Earl David Wilson
RDSN Walter A. Geoghegan PNA2 Richard R. Nieman FCS3 George F. Wilson
SN Wallace S. George, Jr SN Roy C. Noakes FN Hilton R. Winters, Jr
FT3 Theodore J. Georgitso, Jr SA William F. Norris, Jr SA Roman J. Wisniewski
SN Harry F. Geyer SN Herbert L. North FN Theodore F. Wisniewski, Jr
TN Joe Gibbs SN Ronnie K Northcutt SN Wayne W. Witmer
QM3 William F. Gibson BT3 Oliver U. Norton GMM2 Arthur Woessner
SN Arthur E. Giesing FA Carl A. Nyholm SN Ellis Alvin Wolfe
SA Robert J. Gilligan SN Milos O'Bradovich SA Harold B. Wright
GM3 Cecil Gillis QM3 James S. Obriant, Jr QM2 Joseph E. Wright
SA Emedio J. Giosio MML2 Frank C. Oddo SN Norbert E. Wuetcher
GMM1 James A. Gleason SA Donald J. O'Keefe FN William G. Wunderlin
SD3 Green W. Gober FC2 Robert A. Olson RM1 Joseph B. Wynkoop
SA James T. Godette SN James P. O'Neal MM3 Donald P. Yagiela
SA Joseph Gonsalves, Jr FTSN George K. Ostrander SN Danual Yokley
SA Johnnie J. Goode MMFN Walter G. Overton SA Robert Young
TA Harry Goody, Jr TN Modesto G. Pading SO3 Michael J. Zamborsky
SN C. L. Graham FT2(T) Alan E. Pease SA Elvin S. Zieder
SA Lewis D. Grasso FN Ronald J. Pellish SN Michael Zuzolo

Shipmate who has been called to the Final Muster