U.S.S. Allen M. Sumner DD-692
1953 - 1954

CO: CDR Frank C. Lynch, Jr.
LT Alfred Richard Olsen, Jr. (Acting)
CDR Stephen C. O'Rourke
XO: LCDR Richard W. Habersat
LT Alfred Richard Olsen, Jr.
LCDR Ray E. Scholl

Officers

ENS J. E. Bower
ENS R. M. Burke
ENS W. B. Carpenter
LTJG Benjamin M. Croker
LTJG George K. Derby
ENS Robert J. Eberhart
LT Jacque R. Edwards
LTJG L. J. Elardo
ENS Warren D. Evans
LTJG O. K. Garriott
LTJG B. F. Gavin
LT Harry R. Kohler
LTJG Frank W. Krone (SC)
ENS D. I. Laventhall
ENS William C. McLaughlin
LTJG Richard C. Memhard
LTJG Richard L. Moonan
ENS C. E. Pollard, Jr
LTJG Allan W. Robbins
LTJG D. M. Rogers (SC)
LT Frank H. Rowe, Jr.
LTJG Vincent F. Rush
LTJG J. H. Sandberg
ENS Russell L. Sergeant
LTJG J. W. Vega
LTJG John R. Walsh, Jr.
ENS Jung Duk Xo, ROKN
LTJG G. Zobel (SC)

Enlisted

ET3 Leslie G. Alberts RD3 Telemacho Greanias GM3 Henry G. Pentz
ENC Bruce L. Albertson SN David K. Green FN Wallace T. Peters
TN Mayfield Alexander BMSN Kenneth E. Green TN George F. Phillips
FN David R. Allison EM3 Melvin E. Green SN Emil Picariello, Jr
FN Hugh F. Allen SA Marvin S. Greenlee SN Loren D. Picking
TMSN Lloyd Robert Anair BT3 Charles W. Groover TM3 Lyle M. Piepho
FN Gerald A. Anderson FPC Adrain O. Gross FN James E. Pinkney
BT3 Joe Deal Andrews MM2 Ernest L. Groves FTC Aloysius P. Piriak
SN Daniel Andry SN Paul E. Guevin ENC George R. Platt
QM2 Tilferd J. Arent BM3 Donat W. Guevremont MESN Joseph M. Plitnick
ET3 Walter E. Asbell QM3 Carroll P. Guice, Jr SN John S. Podosky, Jr
SO1 Carl M. Ashe GM1 Alfred E. Hadlock MML3 Christopher F. Porter
SN John D. Atherton SN Robert E. Hall SN Ruby J. Prather
FN Richard L. Aucoin SN John R. Halloran FN Russell A. Prince
RD3 Lloyd G. Bailey FN James E. Handy RMSN Richard K. Puckett
TM1 Marvin L. Bailey SN Lavern E. Harder ETSN Vincent D. Pukas
BM3 Frank C. Ball IC3 Dale D. Harris SN Benjamin F. Puleo
SO3 Gilbert S. Bamberger ICFN Victor E. Hassell SN William M. Radek
MM3 John M. Barksdale YNT3 Robert D. Hassold FT1 Alexander Rae
RMSN Merl E. Bates FN James Stinson Hawkins MM3 Robert W. Ralston
RDSN Clyde R. Baxter QMSN Patrick W. Haycock EM1 Joseph A. Ramirez
BTC Frederick S. Bayersdorfer BMSN Bruce J. Hayes, Jr MMFN Bruce V. Ranger
SA Bobby James Bayles FN John Heerse Jr SN Milford C. Ransom
SA Joseph L. A. Beaule SN Jerry T. Hefner FT3 Edward A. Reideler
BTG3 John G. Beck SA James A Henderson SN Charles W. Rhodes
FN James C. Bedwell RD2 Ernest A. Hendricksen RM2 Major C. Rhodes
MM2 Charles W. Belcher RMSN Melvin R. Hendrickson SN Charles Riccardi, Jr
BT3 Robert E. Bell MM3 Richard F. Henry MM3 Douglas G. Richardson
SN Edward R. Benoit SN Donnie R. Hensley SA Ronald Rickard
FN David J. Bergman EM2 Kenneth W. Hieronymi FN Thomas J. Riley, Jr
SN Warren G. Bevan, Jr MMC Gilbert H. Higday SN Charles A. Roberts
MRFN Joseph F. Bialaszewski SN Herbert W. Hill FA Clyde L. Roberts, Jr
SN William M. Blackie, Jr SN Jimmie D. Hill RDSN Raymond J. Rogers
SA Neil R. Blais QMC Paul W. Hill GM3 William J. Rogers, Jr
SO2 Erwin B. Blancha SN Homer Clifford Hodge RD3 Gerald R. Rohm
DC3 Anthony O. Bland GMSN Bufford I. Honaker ENC Rhea W. Rohn
SN Edwin M. S. Blessing SN James L. Horend SA Joseph J. Romanowski
CS1 Orville P. Boerner GM3 Ted Q. House GM2 William M. Rose
SKG1 Samuel Wiley Bolen FTSN Walter D. Howard RD3 Earl L. Ross
SO3 Stanley P. Border FT3 Robert J. Hoyle RDSN Nicholas J. Rossi, Jr
SN Harold E. Bortner BT3 James O. Hufstetler SN Stanley G. Rostomily
MMLC Daniel W. Bosqui SD1 George C. Hunter SN David L. Roy, Jr
MMFN Horace. W. Bowden BT1 Douglas R. Hurst, Jr SN Mchael J. Rubino
GM1 Dennis D. Boyette SN John H. Ice MM3 Gerald M. Rugis
SN George E. Brandenurg BM1 Thomas A. Imeson, Jr SN Merle A. Rush
SN Norman L. Braud RDSN James F. Irey GM3 Harold A. Russell
FA Robert H. Braun TN Monroe Jackson BT3 Robert J. Ryder
SN Boyd W. Brawley SOSN Carlos Gene Jackson BM2 Raymond E. Sadler
TMC James D. Brawner MM3 Harold S. Jackson PN3 Frank W. Sanders
DK2 Normand W. Breault PN3 Samuel E. Jackson GMSN Alphonse Sans
SOSN Robert L. Breault BM2 Tom J. Jefferies MM1 William L. Sawyer, Jr
SN George C. Bridges, Jr MM1 Carl W. Johnson RD3 Max A. Scheetz
SA Harry C. Bright, Jr BTRC Ernest A. Johnson DK3 David B. Schibi
SN Richard M. Brochu SO2 John Paul Johnson FN Albert M. Schmidt
RDSN Donald C. Brown RD3 McMorris Johnson FN Walter W. Schools, Jr
SK3 Ralph G. Brown RD3 Robert L. Johnson EMFN James P. Schulte
MM1 C. M. Browning SN Ronald T. Johnson RD1 Richard J. Schweiss
CS2 Walter H. Browning BT1 Thad W. Johnson, Jr HM2 Victor V. Scott
TM2 Robert J. Bruce SOSN Alfred Jonck, Jr QM2 Bernard P. Seder
SN Joseph J. Bruno GM1 Alton N. Jones, Jr GM2 William A. Seitz
MM3 Glenn F. Bryant QM3 Clarence E. Jones ENFN Robert R. Senesac
YN3 Marion E. Bullock BM3 Earvine Jones SN Johnnie H. Sexson
BTC Harry W. Bunch BMSN Earl Kerney Jones CS3 James H. Shelton
DK3 John Buono MML3 William W. Jones BT2 William J. Shepherd
QMQ1 Sydney R. Burau FN Charlie R. Jordan SN Robert L. Sheppard
SA Richard K. Burghardt TM3 John F. Judd BT2 Carl R. Shopp
RM3 Frederick T. Burke BT2 Ronald D. Judge BT3 Darrell F. Sigmon
SD2 Edward Burks YNSN Edward H. Kane, Jr SH2 James Richard Simpson
SN Thomas B. Buster PN3 Arthur T. Keevil SN Everett H. Sisk, Jr
FN Donald F. Byrd GM1 Horace D. Kelley BT3 Raymond E. Skinner
SK2 Benedict A. Caccia SN Neil W. Kelley MMFN Earl A. Skold
SD1 Camilo C. Calimlim SN James F. Kelly CS1 Samuel P. Slater
MMC Cecil G. Callecod RMSN John J. Kelly, Jr HM3 James P. Slattery
FN Richard H. Callihan FN James P. Kelly DC3 Fred J. Sliwicki
EN3 James B. Campbell CS3 LeRoy J. Kelly ME3 Albert C. Sloan
SN Ronald B. Campbell SN John W. Kemp FN Charles B. Smith
TN Willie Campbell FPFN Francis J. Kernan, Jr RD1 Donald M. Smith, Jr
RD3 Bruno O. Caneva FN Jack I. Kessman SN Robert E. Smith
SN George W. Canvin GM3 Robert A. Kiessling CS3 Wilfred L. Smith
HMC Martin E. Carlton SN Richard E. Kilborn RD3 Gerald C. Snider
CSSN Ernest R. Caron CS2 John August Kippes SN Roy E. Snider
CS1 Walter L. Carpenter SN John W. Kissane SN John Robert Snoddy
BT3 Don P. Carter TM3 Henry H. Kivett, Jr TE3 James R. Soileau
QMC William Ellsworth Cartwright SN Robert Kleemann FP2 Frederick J. Stahl
FT3 Donald G. Cassady RDSA Allen LeRoy Knittle FT3 Ralph E. Stamp
SN Anthony T. Castano SA Richard C. Knutson YN3 Donald C. Stanbro
RD1 John E. Cathell SN Henry J. Koabel MM1 Perry D Stanley
TE3 Joseph M. Cavallo SH1 Raymond V. Korbecki MRFN Robert W. Stauffer
BM2 Charles F. Caya SOSN Alvin A. Kosiak FTSN Mark S. Stearns
SN Charles B. Chamberlain SN Joseph W. Kovac GMSN Clifford S. Steele
GMSN John K. Chandnoit SN Paul A. Krause SN Robert D. Steele
CS3 Norman V. Charette ME3 Santo P. Lagana SA Ronald F. Stell
EMP3 Grayson J. Clark, Jr FN Alder B. Lain SN Edward G. Stickney
SN John E. Clark BT2 Bert R. Lake MM3 George A. Stiver
FT3 Ronald L. Clevenger BMSN Carrol J. Landry EMCA(T) Ross L. Street
YN3 Joseph H. Cloonan RM3 Dale A. Laney SN Arthur Stringer
RM3 Earl Raymond Coker CSC Jack D. Langford GMC George E. Stroman
BMGC William T. Coker QMSN Edwin V. LaPlante EM2 Edward T. Strynkowski
SD3 Buster Cole FTSN Carl Louis Lawrence FN Francis T. Sullivan
SN John R. Colella HMC Lawrence W. Lawrence EM3 Keith E. Sullivan
CSSN Robert L. Coleman FN James E. Lawton GM2 Joseph J. Switzer
SN Victor V. Conigliari, Jr FA Michael A. Lehman MM2 M. D. Swoveland
SN Carl F. Cooper BT2 Charles F. Lessley, Jr RMC Richard D. Szymanski
SK2 John J. Coskren SO3 Ivor J. Lewis MML3 Edward J. Taylor
FN Charles R. Coughlin FN William D. Lilly TA Artemio J. Terrado
QMSN James Courtney MM3 Angelo S. LoMonaco QM3 Anthony P. Teta
ENFN Charles L. Cox SO3 Harold L. Longanecker FNA Thomas R. Thedford
BM1 Louis A. Cruz TM3 Roger J. Longfield RMSN Gottlieb F. Thomas
SN William F. Cuff BM3 Joseph C. Luicci CSC Howard H. Thomas
TESN Dan Y Davis RDSN Patrick G. Lunn RMSA Ray G. Thomas
CS1 Felton Davis BMSN Bruce C. Lusk FN Donald R. Thompson
FPC(A) Paul D. Davis SN Franklin M. Maddox GM2 Fred G. Thompson
BT2 Donald P. DeCeico SH3 Bernard L. Madigan QM3 Lloyd R. Thompson
RMSA Loyd Edward DeJarnett SN Charles H. Madigan TE3 William J. Tito
MM2 Emery B. Derry FN Merton Edward Mahoney SN David M. Tobias, Jr
FN Allen E. Dickerson, Jr SN John J. Maier FN John Tomich, Jr
SN Preston L. Diggs ET1 Raymond E. Marshall FCC John Stephen Tomko
MMC Horace E. Dinsmore SA Donald R. Martin BM3 Mike Tomosovich
FA Michael T. Diresta GMSN Virgil N. Martin RDSN Charles E. Tonjes
EN3 Charles P. Dolney FP3 Frank E. Martz SN Rex C. Tottingham
MM2 Claude B. Donaldson BT2 Walter Matachosky SN Michael J. Trombetta
GMC P. G. Doxtator RDSN Edward J. Matthews, Jr SA Ralph A. Turner
SN James J. Dragovich ICFN Philip J. Maxwell BT3 Robert E. Turner
BT2 Elmo D. Dudley SN Wilfred A. Mayville SA Robert Ulm
RD3 James P. Dunlap ET3 James J. McDonald SA Richard A. Ulmer
FN James R. Durand SN William E. McFalls SN Kester Ulrey
FN Leroy D. Dutton FN Francis J. McGory BT3 Keith M. Van Doren
FT3 Thomas J. Eberlein SH2 William McIntire, Jr RD1 Donald A. Van Mill
BT3 Ivor G. Edmunds RD2 Laurence F. McKenna FN Alfred Vasquez
SN Robert L. Eldridge FN Harold Y. McKeon ENFN Edward Vasquez
SN Paul H. Ellis FN Paul P. McLaughlin SN Roger Neal Vickery
FA Ralph Ellis SN Richard D. McLean RDSN Raymond Vincent
RD3 John R. Ellmyer FN Walter C. Meierdierks FN Robert R. Vollmuth
BT2 John W. Elwell SHSN Frank Melito SN Stanley R. Wagner
SN Frederick A. Emmons FT2 Norman A. Meyers, Jr FPFN James M. Walker
EMP1 George W. Eubanks RM3 James Milano ENFN Prentice W. Walker
FT1 Joseph E. Evertz MMC Wymer L. Mincey TMC Roy W. Ward
ETN3 Robert L. Fambrini YN1 Frederick D. Minkins BT3 Robert A. Wartenweiler
HN Charles E. Farrell ET3 James E. Mitchell, Jr FN Anthony R. Wawrzyniec
SN Robert Fernandes BM2 Donald J. Moore SN Donald H. Weber
CSSN Richard R. Ferraris FT3 Roy A. Moore, Jr SN William T. Weber
MMFN Donald L. Finberg MMFN Theodore T. Moore SK3 Charles L. Werking
YNSN Faylin S. Finch TM3 Carl E. Moorehead RM3 Don A. Wertz
BM3 Alden L. Fish BT3 John W. Morgan MM3 John H. West
SH1 Michael J. Fitz CS3 Richard H. Morgan SN Ronald N. Weston
SN Robert A. Forget RM2 Thirnwood F. Morgan, Jr ET2 Lawrence P. White, Jr
BMC Steven Forstner FPFN Jackie L. Morris BM2 Robert J. Whitehead
SO2 James C. Fox RDSN Frank C. Morse, Jr FN Maner Whitfield
RD2 Walter W. Francis MM2 Roy E. Moseley RMSA Welford Wiglesworth, Jr
TE3 Frank J. Frascello GM1 Alexander Mouklas EM3 David O. Wilbarger
ICFN James F. Freeman QMCA Eugene D. Nance RD3 Henry J.Wilcox, Jr
SOC Paul E. Fuchs FA Gene H. Nance FT1 James L. Wilcox
TMSN Jose Gallegos SO1 Frank Nekrasz SN Thomas W. Wilde
SN George J. Gallestro SN George A. Nestor TA Arthur A. Wiles
FN William A. Gammon YN2 Warren S. Neye MM3 Bedford Wilfong, Jr
GM1 Lloyd L. Gardner TM3 Roy C. Noakes MM3 Irvin R. Williams
GM3 Marion G. Garrett SN Herbert L. North TN James F. Williams
BT3 John N. Gentile ET2 Ronnie K Northcutt TM3 Jay G. Willson
RD3 Walter A. Geoghegan BMSN Milos O'Bradovich FN Frederick H. Wilson
FTSN Roger J. Geraghty QM3 James S. O'Briant, Jr SN Ronald G. Winter
SN Stacy L. Gettle SN Donald J. O'Keefe MM3 Hilton R. Winters, Jr
SN Harry F. Geyer SN Elmer Roger Olsen FP3 Theodore F. Wisniewski, Jr
SK3 Arthur E. Giesing SN James P. O'Neal GM2 Wayne W. Witmer
SN James M. Gilfoy FT3 George K. Ostrander SN Ellis A. Wolfe
FTSN Robert J. Gilligan MMFN Walter G. Overton TM3 Jackie E. Womack
GM3 Cecil Gills SD1 Albert Oxner EM3 Franklin A. Wooten
SN Emedio Joseph Giosio SN James L. Padilla SD1 Joseph Wright
SD3 Green Wilborn Gober SH3 Librorio R. Palmero RMSN Norbert E. Wuetcher
SN Joseph Gonsalves, Jr FT2 Ronald L. Parsons EM3 William G. Wunderlin
SN Johnnie J. Goode FN Emery D. Payne MM1 Donald Yagiela
GM2 Donald G. Goodman DC3 Elwood L. Payne GM2 Danual Yokley
SN Cab W. Goodson, Jr SN Earl A. Pearce SA Robert Young
SN Alan M Gordon

RD2 Charles L. Peel

MMFN Anthony Zawala
FN John C. Grady

MM3 Ronald J. Pellish

SN Tony E. Zielinski
SN Lewis D. Grasso

Shipmate who served aboard in the Korean War Zone
Shipmate who has been called to the Final Muster