U.S.S. Allen M. Sumner DD-692
1957 - 1958

CO: CDR Charles J. Beers (SS)
CDR John Secrist Oller, Jr.
XO: LCDR Albert Pinson Carpenter
LCDR John B. Warfield

Officers

LT Floyd D. Bowdey LTJG Billy M. Ervin LTJG Mark H. McKinsey, Jr.
ENS Donald G. Brown LTJG Robert J. Haley ENS Richard N. Newman
LTJG John F. Carey (SC) LTJG John B. Henderson (SC) ENS Philip C. Painter
LTJG John A. Casey LTJG Richard M. Johnson ENS Edward J. Pasternak
LT Henry S. Cone LTJG Paul L. Kearney ENS David V. Rowe
LTJG Robert G. Crosier LT John R. Kint LTJG Marvin G. Smith, Jr.
ENS Russell C. Diehl, Jr. ENS Charles B. McGroddy III LTJG Robert H. Tate, Jr.

Enlisted

GM3 Benjamin F. Adams SKG3 Milton W. Harding TN Don W. Nora
SN Asher A. Adkins SN Daniel E. O. Harris, Jr FA Earl L. Norton
SN Harold L. Albertson ET1 Joseph H. Hawkins IC3 Leonard S. Novak
BM3 Richard E. Aldrich BT1 Norace C. Hawkins GMM3 James L. Oakes Jr
SA Gary W. Allen TN Leonard Hawthorne SN Walter J. O'Bryne
SN Richard A. Allen SA Robert D. Hayden FA Thomas L. Oliver, Jr
FTMSN Robert J. Allen CS3 Roger W. Hays SM3 George M. O'Neal, Jr
SD3 Samuel Allen BM2 Douglas A. Heacock ICFA Stephen Orozco
FT3 Dale R. Allison SM3 Gordon L. Headley DC3 Richard J. Papesch
BM1 James F. Ambrous BT2 William E. Heine SN George Pappas
SN Frederick W. Ancona SA Richard A. Helfenstein SN Louis T. Pappastavros
SN Vernon Anderson, Jr DK3 Harley T. Henderson BT1 Herman E. Parrish
IC3 Albert J. Andrews SN James W. Henderson, Jr FTMSN Byron D. Patton
MMFA William O. Arner EMP3 James P. Hesnan SO2 Kenneth L. Pedigo
SO2 Robert A. Arthur, Jr CS1 James A. Hester RD3 Ronald R. Peloquin
ETN2 Ronald L. Ashburn SK1 Francis L. Hildebandt RM2 Kenneth Pennington
SN Francis A. Aurora RDSA Allen P. Hills BT3 W C Perkins
YNT3 Robert M. Austin SN James V. Hinton CSC Charles S. Perry
SN Vernon P. Avery SN Ralph J. Hobbs SN Charles T. Petrone
MM3 Theodore Bacon SN Denver L. Hodges MM1 Leo F. Phillipe
BMG3 Wallace H. Baker SN Thomas W. Hoff QM2 Ray O. Phillips
SA Ronald J. Bales SO3 George A. Holcomb MEG2 Thomas H. Phillips
HMC Eugene Z. Ballenger SN Chester A. Holdcroft QM3 Thomas C. Pierce
CS3 Jack L. Banks FN Lumir A. Holecek CS3 Robert N. Piesik
SN William E. Barclift FN Nathan E. Holley SF1 Daniel B. Pippin
FT3 Raymond Bartnikowski BM2 Lewis W. Holman, Jr FA Vincent J. Pitonza
BMC Edwin H. Basore FTC Allan E. Holmes FA Rodney F. Ploss
SN Tommy C. Beach DK3 William J. Hoover SN Jacky L. Pounders
SN John J. Beck SA Richard W. Hosey SA James W. Poust, Jr
SO3 Donald R. Beckmeier BM3 Welma R. Howard ICFN John T. Powell
FN Barry L. Bedaw SN Roger C. Hoyle MM3 Hobart Powers
SN Kenneth E. Bell EM1 Arthur L. Hudson FT2 Robert E. Pratt
FA Primo J. Belloni FN Patrick T. Hudson SA Sidney J. Prentice
DC2 Carl K. Bergstrom FN Rodney A. Hudson CSC William L. Prescott
BM1 Joseph Berlando TM3 Charles G. Huffman HMC Wiiliam A. Price, Jr
PN3 Claude Bernard, Jr SO1 John A. Hughes GMM3 Horace W. Ragan
TN Austin A. Berry, Jr EMFA Charles W. Hunter, Jr BM1 Eugene D. Ratliff
FT2 James D. Blair FT3 William A. Hurst MM1 Charles R. Raulerson
SA William M. Blasť, Jr GMC Henry L. Hutcheison EMFA Gary R. Raybold
SN Arthur Boen, Jr FA Harold R. Hutchinson SD2 Freddie Reaux
CS2 Albert S. Boin SA William A. Hyatt FA Gerald L. Reed
SOSN James L. Bokman SO3 James D. Ince SN George C. Reifschneider, Jr
MMFN Robert I. Boles SN James J. Indreieden SN Anthony J. Riccardo
EN3 John A. Book RD3 James F. Irey BT2 George C. Riggs
GM2 Raymond L. Bosick MMC John W. Ivey DKC Kenneth A. Rittgers
MMC Daniel W. Bosqui SH2 Joe W. Ivy SH2 Joseph A. Rizzuto
SN Homer R. Boyd SN Clarence L. Jackson SM2 Charles A. Roberts
SN John M. Boyd FTC Sears R. Jackson GM2 Johnie M. Robinson
GM1 Dennis D. Boyette GM3 William F. Jackson SD3 Sam J. Robinson
FN Grady J. Brown SN Oscar F. James SH1 Richard S. Robison
HM1 Glenn R. Brown MM1 William James SN Wallace W. Roe
SOSN Phillip K. Brown TMC Chester J. Jamilkowski CSG3 Chris S. Roeck
FN Sam W. Brown SN Edward V. Jeffords SM3 Peter J. Rogers
SK3 Joseph A. Bruni SN Virgil E. Jeffries EM3 James M. Rosa, Jr
YNCA Clavis R. Bryan BT3 Arthur G. Jewett FN Francis L. Ruby
BT3 Cecil W Bryant BT3 Glenn E. Jodun FA Jack M. Rude
BT1 Jesse R. Bryant SD1 Albert W. Johnson RM3 Joseph C. Ruff, Jr
MR3 Roy D. Bryson GM1 Alton N. Jones, Jr RD2 Percy L. Ruffner, Jr
QMQ1 Sydney R. Burau BM3 Earvine Jones FA Barry Rumac
MMFA Gary F. Burg SN Gerald L. Jones FTM2 Jack C. Russell
SN Paul M. Burgan FA Gerald L. Jones SH(L)3 William W. Sargent
SN Kenneth W. Burnette SOCA James F. Jones YN3 Emmett W. Saylor, Jr
SN James P. Calloway FA Jerry J. Jones RD3 Stuart Scherr
EM2 Edward W. Carey SA Robert A. Jones DCW1 William L. Schoenbauer
FA Daniel R. Carl BT1 Sherman I. Jones EM2 James P. Schulte
CS1 Walter L. Carpenter FTMSN Wallace L. Jones GMC Charles B. Schwind
SM2 Albert R. Challender SN Emil W. Josephson RM1 Charles J. Segal
ETR3 Charles W. Chesnut SO2 Jon M. Joyce SO2 Lester E. Sennebogen
FN Tilghman W. Church MML3 Henry R. Kaster SA John F. Sheepsma
BMC Hillery L. Churchwell SA Marvin E. Kearns RD3 David A. Silverman
SA Raymond M. Chute RDCA Paul D. Kelly ICC William L. Simmons
SN Ottimer M. Clifton SN Leon C. Kennedy SN Edwin J. Skawinski
FN Malcolm L. Collins GMC William Ezra Keyes CS2 Ralph S. Slater
MMFA Morris Combs SM1 James F. Kirk SN Billy L. Smith
SH(B)3 Alvin L. Conkling FTC Robert J. Klein MRFA Charles C. Smith, Jr
MM3 James F. Conner GM2 Donald E. Klotz BMG3 Donald R. Smith
SN Ralph G. Conner SA Kenneth L. Kluemper ETN1 Robert H. Smith
BTFA Robert R. Cook FA Lynn E. Klungle GM1 Rodney L. Smith
BT3 Thomas H. Cook SN Douglas H. Ladwig SN William D. Sobrito
BTC Herman E. Cooler JO3 Chambers G. Laird SA Gary E. Spates
SHL3 Carl F. Cooper SN Paul D. Lambert RD1 Walter R. Speck
SN Paul L. Cooper SN Horace M. Landrum, III TM1 William R. Spicer
SA Walter F. Cooper BTFN Lonnie W. Langley FN Wayne A. Spinner
SN Grady E. Copeland SN Roger J. Lantz FN Edward F. Sprinkle
SN David Corliss TM3 Paul La Pointe SA Clarence Stanley
BMC Albert W. Cornell SM1 Arthur G. Laquiere TN Willie F. Stanley
SA Gus J. Corso SN John J. Latin, Jr FT1 Mark S. Stearns
GM3 Thomas J. Coyle SA Billie Lay SN James H. Steimer, Jr
RDSN Anthony R. Cozzi MMCA Gerald S. Lear TM2 Lester P. Stephens
SH2 Arvin D. Crabtree DC3 Robert W. Lecroy CS2 Brice Stevenson, Jr
BTFN Floyd T. Craft MM3 Clinton G. Lewis FTA2 John W. Stickney, Jr
BTG3 Daniel C. Cramer GMM3 John F. Lietzow EM3 William E. Stockelman
RM1 Philip C. Cronauer BTFN Carl R. Lindner FTASN Lawrence M. Strong
FN Donald Dannucci BT3 Harold L. Lochrie BTC Bruno W. Stuart
SN James T. Darby SN John E. Loeper MML3 Vernon M. Studt
ETCA Hale K. Darling PNC John C. Lordan GM3 Clayton R. Suggs
FN Charles P. Davis FN David E. Lowe FN Buford F. Sullivan
CS1 Felton Davis FN Darold H. Luettke FA Glyn A. Sutton
SH3 Fred O. Davis, Jr SOSN Darrel M. Luzier MM2 Earl Lee Swearingen
GM3 William G. Davis MM1 Carl H. Lynch SN Gregory F Swindle
FT1 Doyle D. Dean SN James P. Lynott BM2 Needham P. Talton
SN Hayward T. Dearhart, Jr SD2 Pedro B. Macaraeg SN Roy E Tapley
EM3 James L. DeGraw BTFN Allan Douglas Mack IC3 Douglas Taylor
EM2 Robert J. DeHart TM3 Bobby G. Madison SN John E. Taylor
RM3 Loyd E. Dejarnett SN Antonio J. Magalhaes SA Nicholas J. Theisen
MR3 James F. Delaney GM3 Alexander J. Makar, Jr MML3 Thomas J. Thiel
SD1 James F. Delk MMFN David A. Mandrela RD3 Robert R. Thigpen
FTMSN Leon R. Delong SN Anthony J. Marasco MM1 Carl S. Thomas
MML3 Joseph C. Delozier SN Byron E. Marcus RM3 Ray G. Thomas
FN Billy G. Demont MM3 Ronald B. Markham RD2 James T. Thornton
BTG3 Joseph T. Di Francesco YNT3 Harold J. Martin BT2 David C. Tidrick
SN Gene R. Dillard SN Ronald R. Martinelli FA Jerry Tillery
FPFN James L. Dobbins SA Theodore Martinkovach ET1 Donald R. Tillotson
MEC Wlliam M. Doerfler PN3 Charles J. Marx SN James A. Triano
RD2 Paul Dorunda, Jr FN Owen Masiongale SA John W. Trotti
SN Charlie H. Driggers SN Elzie E. Mason SN Clarence U. Turknett, Jr
MM3 Harry K. Driver MML3 Clarence J. Matus FN William D. L. Turner
FN Lance G. Dugan SN Wallace D. Mauldin SOSA Donald E. Valentine
FA Wallace H. Dula FA Anthony P. May, Jr EM2 Freddy L. Vannaz
PN1 Charles F. Eayers SN John T. Mayle BT3 Edward J. VanSciver
SN Jerome L. Eberhard FN Louie T. McAlister ETN2 Leroy A. Varcoe
RD2 Wordsworth E. Edler TE1 Charles J. McAnena CS2 George J. Vaughn
SH(B)2 Robert L. Eldridge FN Donald J. McCabe SA William J. Vest
FA Shirley G. Eldridge FTA3 John F. McCormack ETR2 Stanley M. Victor
SH2 Robert A. Ellenwood EN1 Robert C. McDonald SN Joseph O. Vigo
RM2 Edward W. Elliott SM2 William Edgar McFalls QMC Eugene T. Vincent
ETN2 Norman M. Ellis BM3 Robert P. McGhie GM3 John R. Vitchock
YN3 Robert L. Emery BT1 Clarence J. McGinnis YNT3 Gary J. Vogel
TN Theoplis J. Enoch RDSA Francis X. McHugh RD3 Ralph A. Votto
SA Louis C. Evangelista SN Vincent E. McKenna SA Gerald J. Wagner
SA Douglas L. Faull TN Sydney McKisic EMFN James J. Walker
SM3 Frederick L. Fay MM1 Ray J. McLane SK3 Charles D. Wallace
SN Lawrence B. Feehley BT3 Paul P. McLaughlin SOSN Kenneth G. Walsh
SN Walter E. Fellner SN Joseph M. McManus FA Thomas D. Ward
MM3 William R. Fiebelkorn FN Bobby L. McNeill RDCA Robert E. G. Warren
DK3 William B. Finnerty FA James L. McNutt SN Furman R. Watt
RMSN William R. Fisher RD2 Orville E. Meadows FA Billy Watts
FTA3 John P. Flanagan SO2 Robert N. Medsker FN William E. Weitzel
FN Kenneth Flavell, Jr TN Julio T. Melgar FN Robert C. Weld
BMC Max D. Flowers MMC James A. Meyers SN James B. Welker
MR3 Richard C. Foran SM1 Russell D. Mickey SN Weldon Norbert Wenzel
CS3 Harry H. Fortune, Jr TMT3 Charles S. Midgett SN Joe L. Westbrooks
BTG3 Robert A. Foss GM3 Needham H. Midgett SM3 Ellwin C. Wetherington
SM1 Alfred R. Fowler, Jr SN Bobby L. Miller MM2 Charles E. White
IC3 James F. Freeman FN Robert L. Miller BM2 Robert J. Whitehead
MM2 Edward R. Fronte FTMSN William H. Mills BM2 Johnny D. Whitley
MML3 Robert H. Fuhrman MMC Wymer L. Mincey MMFA Kenneth D. Whitlock
BT1 Richard O. Funk SN Gary J. Mini BT2 Augustus J. Williams
SA Richard A. Gagneaux ETRSN Stanley E. Misiaszek GM1 Bernard E. Williams
YN3 James A. Gallagher SA Robert J. Moan FN Billy F. Williams
EM3 William A. Gammon BT2 Franklin J. Modley SA Billy J. Williams
EM3 Ernest V. Garcia MM2 Willie M. Montgomery MMFA Charles E. Williams, Jr
SA Jesse L. Gaston SN Donald K. Moore SK1 Curtis M. Williams
FN Glenn G. Gee SK2 William C. Moore, Jr SN Edwin J. Williams
MMLFN Donald R. Gentry SN Ralph B. Moorman SM3 Leroy H. Williams
FT2 Roger J. Geraghty MML3 Phillip F. Morales FN Robert E. Willis
SN Vincent Gerecitano BMGC James H. Moran SN Dale K. Wilson
SFP3 Frederick W. Germer SN Benjamin L. Morgan SN James D. Wilson
SN Robert C. Gerstner IC3 William H. Morgan FTC James W. Wilson
DK3 Stacy L. Gettle FP2 Jackie L. Morris YNTSN Robert B. Wilson
ET3 Robert F. Giering MM1 Roy E. Moseley CS2 Darrell C. Winslow
TME2 Keith R. Gill SA Dennis A. Mosher FA John H. Wirth
SN Gerald T. Gimbert SA David A. Moss SN Richard Wolz
QM3 Robert G. Golseth RM2 Calvin H. Moyer BTG3 Alfred H. Wood, Jr
ETSN Alan M Gordon EMFA John E. Mueller AA William L. Worry
SN Roger C. Gotwalt EMFA Richard D. Muniz SN James E. Wortman
SK2 Bruce Irvin Gower FT2 William D. Munsell MM3 Gary N. Wright
MM2 John C. Grady MM2 John A. Murray SFP2 Jerry L. Wright
TA Jimmy D. Grant RM2 Lewis E. Musolf FN Richard A. Wright
SOSN Louis G. Gray SN Glendore Myers GM3 Roddy G. York
SO2 Leonard Guarria ETCA Virgil M. Myers SN Harland M. Young
ICFN Flemon A. Hale SN Ralph J. Nadaud, Jr FA Roger W. Young
SN Allan J. Hall TN Stanley A. Nagal SA Joseph E. Youngman
BM2 Corbett E. Hall MMFA Richard R. Naser MM2 Anthony Zawala
ETN3 Louis E. Hall SN Richard C. Neel SN Joseph A. Zepeda
BT2 Robert E. Hall SN Richard A. Nettleton GM2 Herbert A. Zielonka
FA Donald O. Halstengard YN3 James J. Nicholson SN Jerome E. Zmudzinski
SN Joseph M. Hanson FN Joe B. Nolte SA Walter Zook

Shipmate who has been called to the Final Muster