U.S.S. Allen M. Sumner DD-692
1969 - 1970

CO: CDR James Alfred Meacham
CDR Robert Haley Laighton
XO: LCDR Harry Nichols Wyman II
LT Richard Leon Burke (Acting)
LCDR Craig Andrew Preston

Officers

ENS William James Ansorge LTJG John H. Gulbrandsen LTJG Paul Ralph Lee
LTJG Theodore Ash Arnold LTJG Hampton Croson Hager, Jr LT Robert Bruce Liska
LTJG John David Bodine LTJG Jerry Franklin Hanna ENS Phillip William Meadows
LT Richard Leon Burke LTJG Rockne Patrick Harmon LT Jeffery John McCartney
LT Samuel M. Clawser III LT Charles M. Heath, Jr LTJG James Richard Miller
LT Thadeus Joseph Dziekonski ENS George Raymond Heim LTJG William Joseph Patton
LT John Anthony Faticoni LTJG John James Kearley ENS William Eugene Rice
LCDR Robert Earle Fleming ENS Timothy James Kenney ENS Danny Martin Rich
LTJG Lawrence Anthony Focareta ENS Robert Gentry Knowlton LT Pieter Kings Van Winkle

LTJG Peter Matthew Golden

ENS John Lawrence Kramer (SC) ENS Harold Edward Wilson
LTJG Glenn Frederick Gottschalk LTJG John Peter Labouisse III LTJG Stanley Harold Wilson (SC)

Enlisted

IC3 Monty R. Abernathy ET1 Gary Jay Hagerich FN Jimmie Joe Ray
ADJ2 Luis A. Acostasepulveda ETN3 Daniel A. Halloran SN John I. Reader
GMG3 Augusta Addison, Jr SFM2 Lawrence J. Hanlon RM2 John Thomas Reading
MM1 Thomas W. Adkins SN Richard Albert Hare FN Charles C. Reed
EN3 Jerry Payne Agee FTG2 Lester Ray Harpley BM1 Edward L. Reed, Jr
TN Domingo E. Agnas QMSN David B. Harrison SN John Carl Reed
SK2 George W. Aichele, Jr RD2 Robert R. Hart MM2 Thomas G. Reichert
GMG3 Terry Andrew Albert FTG3 Edward James Harty MMFN Clifford J. Renier
DC3 Alan Joseph Alderman SH2 James C. Hartzheim BT1 Thomas W. Renuard
FTG3 Christopher R. Allan SN Jeffery N. Haun SN William Resnick
EMFN Ronald J. Alukonis BM3 Stephen D. Haverkamp FN Joseph H. Revolta
BT2 Ronald Dean Ames SD3 Kenneth G. Haynes FN Jackie A. Reyer
SK3 Roy R. Amonett RM3 Robert H. Hazelwood AN Marion Reynolds, Jr
BT2 Burton G. Amundson STG2 Ransol J. Hebert RDSN Morris Lee Reynolds
TMSN Dale Wayne Anderson FTG3 James John Heck SN Richard L. Reynolds
SA Peter F. Anderson EM1 Raymond E. Hedenburg RD2 Walter Keith Rhyne
TN Potenciano M. Andrade SM2 Robert Aron Helms HMC Dale L. Richards
FTG3 Herbert Andrus CS3 Michael W. Henderson SM1 Eldred L. Richardson
MM2 Peter M. Andrusyk RM3 Mark Russell Henry MM3 Gary D. Riemer
SN Raymond S. Antczak TMSN George Edd Hickey, Jr EM3 Jacob Rihlmann, Jr
SA Steven P. Arena GMG2 Berley Hicks STG2 Douglas M. Rinear
FN Bernard R. Armstrong BT2 Kyle Dee Higgins RM3 Charles James Rizzo, Jr
BMC Bennett Lee Arndt SN William Hildebrand FA Ronald J. Robbins
MM3 Paul Francis Austin BT2 Daniel Carlton Hill FN James E. Robertson
ETR3 David Alton Baas GMGC Theophilus P. Hodel ETN2 John G. Robertson
RD2 Michael H. Backer RM2 George Michael Hohmann FN William J. Robinson
STG2 Martin James Badders SN Norman D. Holman SH3 David Lee Robson
SKSN Danny Wayne Bailey BM1 Robert E. Hood GMG1 Howard J. Rome
SN Francis William Bailey BM2 Carl Keith Horning BTFN Stephen Thomas Rongo
RMSA William K. Baker MR3 John Andrew Hruska FTGSN William L. Roper
MMFN Thomas Herbert Barnes BT3 Thomas B. Huchenski MR3 Lawrence J. Rose
RD3 Valentino J. Barnotes BT1 Richard Cecil Hudson BT3 Paul W. Rosskamp
DC2 John Bryan Barry FTG3 Jack A. Huff SA Carl W. Roth
MM3 Vito T. Bartolomeo DC2 Michael Patrick Hughes STG2 Roger Rowell
RD3 Anthony L. Basile RMC Robert M. Hughes SN Clinton Boy Rowin
QM2 Frederick Edward Bauer SH3 Danny J. Hunt RD3 David Robert Ruble
SN John Beauchamp PN2 Alex Ray Hux SN Michael A. Ruhling
DK1 Michael B. Becker RM1 James E. Hyde IC3 Larry W. Ruschmeyer
FN Harry G. Bell, Jr SH1 Lewis E. Ivey, Jr SN Dennis Gary Ruscoe
RM3 Peter Michael Belmore BT2 Edmund Peter Izzi, Jr BM3 Larry G. Sailliez
MMFN Corley Buford Benson MMC Louis Jackson, Jr SD3 Elegorio C. Samilin
MM1 Perry Benson SF1 Bobby G. James RMSN Robert M. Sanders
SA Frederick H. Berg, Jr SN Noah L. Jaynes SD1 Carlos G. SanMiguel
SN Robert John Bergman RM3 Gary Anthony Jensen CS2 Ronald Austin Sawyer
BM3 Richard M. Billings EN1 Arthur L. Johnson FA Eddie Saxton, Jr
SN Gary Curtis Bilyeu MR2 Billy R. Johnson FTG1 Robert J. Schefter
SA Roy L. Blankingship FTGC Dale Edwin Johnson SH2 James Robert Schilling
GMG1 Robert W. Blanton FA Otto V. Johnson FTGSN William R.Schmid
MM1 Lesley Lee Bledsoe STG2 Roger Floyd Johnston MM3 Robert A. Schneider
SM3 Francis B. Bludis QM3 William Jones SN Ronald C. Schneider
TN Igmidio L. Boado SN William James Jones SN David Allen Schuler
SH3 Dennis Michael Bogdol AN Ronald Jovanovich ETN2 Robert Jay Schurman
BT2 John R. Bonfiglio SM2 Thomas Wayne Kaaihue SN Thomas H. Schwartz
EM2 Kinch Duane Bonner SN Joseph F. Karaffa SA Paul M. Schwartzott
RM3 Richard Borutta PCSN William T. Katsumes, Jr SN Michael D. Scott
STG3 Michael T. Boulton FN George L. Kedenburg BTFN Stephen Paul Seach
FN John Stephen Bowman QM2 Robert L. Kehres SH3 Galen D. Sechrist
SD1 John J. Bradley MMC Curtis E. Keilbach BT3 Franklin Lee See
EM3 Wayne R. Braunschweig BM3 Howard Clayton Kelly MM3 William A. Sellers
MM2 Kris M. Breedlove EM3 Robert Francis Kelly DC2 Terrance J. Selling
SN Morris R. Broderson BM3 George P. Keys YNC Frank Semko
ETR3 Alan P. Bromley ETRSN Steve William Kiltz FTGSN William E. Servatius
MM1 Thomas R. Brooks PN2 Douglas J. Kimbell RD3 David Peter Sexton
BTFN David G. Brown BT3 Douglas William King RM3 David A. Shaffer
STG3 John Allen Brown FN Lawrence Eugene King SM2 Paul E. Shaner
BTCM J B Brown BT1 Lonnie F. King GMG3 Karl P. Shepherd
RD3 Harold E. Browning BM2 James Arnold Kinnison FN Davis L. Shivers
RD3 John Buccos III FTG3 Joseph Robert Kinz SN Richard L. Simmons
BM2 Jerry Burch QM3 Edward Thomas Kirner EN2 Timothy C. Simmons, Jr
SA James Joseph Burdette EN3 John J. Klassens MM3 Walter W. Singleton
EM3 Joel Anthony Burgess QM3 Orville A. Knapp SM2 David Chester Sisson
MM2 Robert Glen Burgess RMC George A. Knight ETR2 Thomas Ray Small
SN Jacinto Burgos MMC Robert E. Knighton BM3 Bernard Smith
CS2 Harvey L. Burns SN Darrell Kollenborn BT2 David Alfred Smith
ATR3 Dolphus C. Burton SK3 Scott A. Kopfstein SA Kenneth Leon Smith
BTC Morris R. Butcher FN John Martin Korpal RD3 Warren Colan Smith
YN2 Keith W. Butler EN2 John Michael Kotzer FN Wilbur L. Snell
SN Michael Butto III SA Richard Runyon Kuhn MM3 Robert Gary Snider
SN Lester Byrd SN Walter O. Kunstmann SK1 Harry L. Snyder, Jr
GMG1 Ned Caldwell PC3 Peter Labita BT3 Gary Wayne Spiars
SH3 Leon Campbell BM2 Conrad G. Labossiere SN Ronnie L. Spillman cross.gif (851 bytes)
RDSA Paul Nelson Cannon SA Frederick G. LaChance CS1 Ronald W. Stairs
RD3 Demetrio Peter Cara RD3 Terry J. Lachenberg YNSN Charles W. Stanley
GMG3 Gary James Carnot TA Agustin Ladiero SF2 Paul John Stebbins
STG2 Wayne Thomas Caron SHC John J. Landers SA Alan W. Stephenson
SM3 George Charles Casebeer TA Manuel Landicho GMG3 James M. Stephenson
RD1 Raymond R. Cassatt EMFN Daniel G. Lanzl SH2 Gary A. Steward
SN Ronald E. Caswell SN Kenneth P. Lebas RM2 Tommy Stephen Stewart
STG3 Jerry Ray Cawood FA Raymond Sylvester Lee RD3 Gary Earl Stills
MM2 William H. Chambers FN James Sumner Leeman SN Jerald Stinson
SF2 Randy C. Chandler FTG3 Gary A. Leitz MMFN Steven D. StJohn
GMG2 Stephen D. Chapman FN Robert L. Leppek EM2 Kenneth W. Stockard
MM2 William P. Chiquelin SN Nicholas Jay Levi YN2 Laurel Eugene Stone IV
FN Paul S. Chrisman BT3 Danny Jean Lewis FN Michael A. Strace
FTG3 Larry B. Christensen STG3 Lawrence Joseph Lier RDSN John William Strunk
SM1 Thomas D. Christopher SN John C. Lindsay GMG2 James G. Sumter
SN Arthur Lee Clarks BT3 Bruce Henry Link EN2 Edgar Dale Surber
TM3 David F. Clayton QM2 Richard Glen Little BT2 Charles Thomas Surma
RMSN James H. Coats FN Michael A. Loughner BT3 Charles A. Suvanto
FN Edward Hugh Cody, Jr BM3 Chester Toy Lowe SF1 Paul Victor Sweat
SA Daniel Leigh Coli FTG3 Thomas Owen Lucas DCFN Thomas J. Swizdor
SN Andrew J. Collins SA Howard Luellen, Jr RD1 Luther W. Tarrance
YN3 Cecil Rodney Collums SA Joseph A. Lumer FA Robert J. Taube
MM3 Nelson W. Conaway ET1 Henry Matthew Lunki BM3 Donald Wilson Taylor
BT1 Terry L. Conaway SN Harold E. Lynch TM3 Earl Lavaughn Taylor
SN John Arthur Conner BT2 Jerome R. Mahan RD2 Peter W. Taylor
RMSA Irven Colburn Corder TN Eliseo S. Mahusay, Jr CSC William D. Taylor
FTG3 Robert C. Correll SH2 Johnny Mallory RM2 Gary L. Teeter
BM1 Robert A. Cowart SN Joseph A. Mallory ETR3 Bernard A. Tenpas
RMSN Danny Russell Croker MMFN Daniel T. Malone BT3 James H. Theiss
BT3 Richard Wesley Cross SA Patrick F. Mangner MMCS James D. Thigpen
ETR3 Joseph J. Crossan FTG2 Gary Joseph Markle GMG1 Daniel W. Thomas
CS2 Marcus G. Crowder FA John Marshall BT2 Leonard L. Thomas
SA Joseph Dennis Crowley CS2 Gary Paul Martin BT2 Allan R. Thompson
CS3 Joseph S. Csencitz MMC Thomas L. Martin BMC Hubert Thompson
SKSN Robert J. Csencitz FN Paul C. Martinez STG3 James A. Thompson
QMSN Timothy A. Cunningham SK3 Frank A. Marucci GMG3 Robert John Thompson
CSSA William W. Cupps RD3 Jack Ronald Massa BTFR John A. Thorpe
MM3 James R. Currier SH1 Melvin C. Massey ST1 Dennis B. Timmermans
SN Gerald Wayne Curtis SN Danny G. Matthews BM3 Merlin Jay Tischler
SHC Harold Cuthbert EM3 Robert C. Matthews DC2 Frank R. Toews
DC3 Harland W. Daigneault FN Stanley R. Mattox IC1 Donald Lee Tomlin
TMSN Gerald Wayne Darnold MM3 Steven R. Meyer MR3 Michael E. Tonglet bcross.gif (929 bytes)
BT1 Arthur W. Davis SK2 Gary Lee Mayfield DC3 David A. Towasnicki
FA Danny Garland Davis SN John R. McClain EM2 Roger Dale Travis
RD2 Larry Brenton Davis PN1 Larry R. McCulley SA Thomas Trinchera
SK2 Thomas Lee Davis PN2 Terry L. McCulloch FN John Connally Tucker
ETR2 John A. Dawson CS2 Michael R. McDermott SA Ronald W. Tucker
SN Raymond C. Day MMFA Wayne L. McGinnis RMC Bobby B. Tully
SN Tommy Calvin Dean ICFN Edward J. McLaughlin, Jr BT3 Jerome Turner
MM2 Ronald James Decarlo SN Robert R. McLaughlin CS1 Talmage J. Turpin
YN3 Joseph George Defazio RD2 J P McManus SA Robert D. Twiggs
MM3 Michael De Gregorio,Jr FN Craig A. McNeal SN Joseph James Tyrrell
FN Francis T. Dehart BTFN Michael E. McQueen FN William David Tyson
BT3 Arlan J. De Jongh EN2 David E. Mehlberg FN Douglas W. Ubick
QMSN Ramon L. Delgado STG2 Kenneth G. Merryman ETN3 Mark Jon Uhlich
BT3 John E. DeRosa, Jr FA Michael P. Metheny SMSN Daniel J. Uziel
RD3 Terry George Derr BT3 Chip W. Meyers ADJ3 Willard G. Vansant
SN Sammy G. Derzis ETR3 Charles M. Miller FN Stephen W. Vaughn
ET1 Angie Grable Dixon QM2 Douglas A. Millsap FTG2 Hardy L. Vause III
RD2 Jerry D. Dollar SA Ronald Eugene Minando FN Carlos M. Vincente
FN Geary L. Dorsey RM3 Talmadge E. Mitchel CS3 Frederick Viteka
FN John A. Downing, Jr RDC Michael D. Moeller GMG2 Dean Frederick Voshell
SH3 Eugene Anthony Drew GMGSN Maurice E. Moinette, Jr SN Edward M. Waldhorn
SA Iras L. Dubard BM3 Salvadore J. Montiforte SN Jimmy L. Walker
BT3 James E. Duffey MMC Bobby Ray Moore STG2 Larry Michael Walker
STG2 Edward Charles Duncan SA James L. Moore SN Fred Leon Wallace
BT3 William D. Durfee EM3 John Roy Moore MM2 Leon A. Walters
SM3 Arthur James Eastwood BT3 George C. Morgan SA James William Walton
QMSN Joseph A. Eastwood RM2 Richard Wayne Morgan RDSN Douglas Hillman Ward
TN Andres E. Edano SKC Sidney L. Morgan SN Dennis Joseph Ward
SN Robert L. Elam SA Willie G. Moss MM1 Allen G. Washington
TN Avelino S. Elegino SN Kurt B. Mott GMG3 Jerry Wayne Waters
EM3 Kenneth L. Elliott ADR2 Melvin L. Myers MM2 Earnest H. Watson
FA James Lee English HM1 Ronnie E. Neal STG2 Robert Dale Waugh
SK3 Leroy B. Erickson STG2 Martin James Nelson RD3 William Paul Weedon
SKC Rodolfo M. Escobar MM3 Michael D. Neubarth CSSN Gerald L. Wells
GMG1 Norman Fannin MM2 Ronald Neugebauer RMSN Lawrence J. Wells
BT2 William L. Farris, Jr RD3 Dennis A. Neumeyer YN3 Carlton Leroy West
QM3 James Lee Faulhaber SK3 Ralph Lynn Nichols SA George R. West
IC3 Stephen M. Ferris SK3 Alvin Dale Nolf SN James R. West
STG3 Edward A. Filmyer SN Frank George Novosel BTC Joseph L. Westmoreland
CS1 Earl G. Finch DK1 Edward Earl Nyseth IC1 David L. Weston
MM2 Tommy G. Fischer FTG3 Daniel J. O'Brien SN Richard J. Wetch
STG3 Larry M. Fisher TN Venancio M. Olarte AN David Russell Whaley
SN Theodore C. Fithian QMSN William D. Ortz MMCS Billie J. Wheeler
BT3 Fred D. Fitzgerald MMC William H. Overstreet SN Michael A. Whiddon
SA John C. Fuller GMG2 William Lee Parks STG3 Carlton H. White
SH1 Samuel Fulton MMC James W. Partain MM3 John Willie White
SA Stanley R. Funk BM2 Charles J. Partin GMG1 Farris M. Whitehead
SN Frank Gary Furnish SK1 William C. Patrick YN3 Gary M. Whitehead
RM2 Robert J. Gagne BM3 Carl Louis Pease ETR2 Richard Alan Wicke
CSC Jimmie V. Gambrell STG2 Milton Drake Peery FTG2 Nils G. Wickstrom II
GMG2 John Garfield YN1 Walter Joseph Peltz, Jr TM3 Percy James Wilkins
FN Edward Lee Gaskin SK3 Robert D. Pennock BT2 David P. Willard
QMSN William Gasparovic BT3 Carl M. Perhacs FA Danny H. Williams
RD3 Gary Dean Geiger BT2 Virgil E. Perrigue BT3 Jimmy D. Williams
RD3 James J. Georgantas IC3 Edwin Carol Pfeil GMGSN Jerry Lee Williams
GMG3 Gregory David George STG3 Chares F. Pinkerton FN Gerald L. Williamson
IC3 Francis Eugene Gerfin SN Carmen Pinzone SN James M. Williamson
PNSN Robert W. Gerraty SN Francis H. Plouffe SKC John D. Willis
SA James J. Gill, Jr MM3 John A. Polcyn SK1 Frederick A. Willshaw
DK3 Donald E. Gillis GMG1 Lester G. Poole EN3 Gary D. Wilson
FN Arnold Dean Givens SN Toney W. Poole SN Leon Wilson
SA William L. Golden SD2 Manuel A. Porciuncula SM2 Robert Randall Wimmer
BM3 Kevin Magno Gomes FN Gregory Lynn Potter FA Kenneth I. Winford
ETR3 Frank R. Gomez RM3 Gerald Van Powell SA Joseph D. Witczak
RD2 Wayne Eugene Good STG2 Roger Powell GMG2 Michael B. Witherspoon
SN Terry L. Goodpasture FTG3 Frank E. Presfield STC Erland J. Withey
YN3 Michael E. Goodrich BTFN Charles Raymond Price RM3 Aaron E. Wofford
SF1 John D. Gortva RD2 Ronald Dean Price RM3 William John Wolfe
FTG3 William John Gratza, Jr SN Gerrel E. Pridgen MM3 Henry David Wood
YNSA Jay P. Green, Jr GMGSN Virgil Thomas Puckett EN1 Hubert W. Wyrosdick
BT3 Ronald Greene GMG3 Lawrence S. Pulak SN Milton J. Zaagman
SH3 Lonnie R. Gregory SN Gregory T. Quinn EM3 Gregory Lee Zadow
FN Lee H. Gresham FA David Graham Quint FN Philip Wayne Zalewski
SN Garry A. Griffin SH3 Henry Michael Raatjes MM1 Marco S. Zambrano
MM2 Michael P. Grimes SH1 Lee R. Ramsey MM2 Michael J. Zelinsky
RDSA Michael A. Grubbs MMFN William B. Randall SK3 James W. Zeller
SN Lawrence Gurewitch BM3 Robert Lamar Ransom SN Roger S. Zingerman
ETR2 Joseph Wendell Zitzka

cross.gif (851 bytes) Died as the result of an accident with the Motor Whale Boat
bcross.gif (929 bytes) Shipmate who has been called to the Final Muster