U.S.S. Allen M. Sumner DD-692
Mediterranean 1958 Deployment Crew

CO: CDR Charles J. Beers (SS)
CDR John Secrist Oller, Jr.
XO: LCDR John B. Warfield

Officers

LT Kint LTJG M. Smith, Jr ENS J. Casey
LTJG J. Henderson (SC) LTJG R. Johnson LTJG Mark McKenzie
ENS D. Brown ENS E. Pasternak ENS R. Tate, Jr

Enlisted

P. Kelly RD1 P. Dorunda RD2 P. Ruffner, Jr RD2 J. Thornton RD2
Ronald Peloquin RD3 D. Silverman RD3 A. Cozzi SN R. Hayden SN
D. Ladwig SN R. Neel SN W. Roe SN J. Triano SN
C. Segal RD1 Charles McAnena TE1 E. Elliott RM3 C. Moyer RM3
L. Musolf RM3 H. Boyd SN W. Fisher SN J. Ruff SN
H. Darling ETC D. Tillotson ET1 Rodney L. Smith ET2 Leroy A. Varcoe ET3
R. Ashburn ET3 A. Laquiere SM1 A. Chandler SM2 Gordon L. Headley SM3
E. Wetherington SM3 L. Williams SM3 A. Hall SN J. Hanson SN
R. Lantz SN C. Bryan YNC C. Bernard PN3 J. Nicholson YN3
R. Austin SN C. Williams SK1 W. Finnerty DK3 H. Lochrie BT3
C. Wallace SK3 W. Hoover DKSN R. Robison SH1 A. Crabtree SH2
R. Eldridge SH2 J. Ivy SH2 P. Macaraeg SD2 H. Dearhart, Jr SN
J. Lynott SN W. Sargent SN E. Skawinski SN W. Prescott CSC
A. Boin CS2 G. Vaughn CS2 J. Banks CS3 R. Hays CS3
F. Aurora SN R. Gerstner SN R. Tapley SN A. Johnson SD1
S. Nagal TN J. Taylor SN W. Price, Jr HMC W. Fellner SN
L. Holman BM2 R. McGhie BM3 H. Martin YNT3 R. Conner SN
R. Gotwalt SN J. Henderson SN E. Josephson SN D. Moss SN
R. Nadaud SN J. Scheepsma SN W. Wentzel SN H. Young SN
R. Bales SA P. Cooper SA G. Corso, Jr SA L. Evangelista SA
A. Marasco SA T. Martinkovack SR E. Ratliff BM1 C. Hall BM2
R. Whitehead BM2 V. Anderson SN V. Jeffries SN W. Howard BM3
E. Jones SN B. Morgan SN R. Nettleton SN L. Pappastavros SN
G. Reifschneider SN J. Westbrooks SN H. Albertson SA R. Helfenstein SN
P. Lambert SA G. Swindle SA J. Youngman SA D. Boyette GM1
R. Bosick GM2 D. Klotz GM2 T. Coyle GM3 A. Adkins SN
O. Clifton SN Gerald Gimbert SN William Jackson GMM3 D. Wilson SN
A. Jones GM1 B. Adams GM3 W. Davis GM3 C. Laird GM3
A. Makar GM3 D. Hodges SN V. McKenna SN G. Mini SN
J. Vitchock SN D. Dean FT1 William D Munsell FT2 R. Pratt FT2
A. Holmes FTC J. Russell FT2 Dale Allison FT3 J. Flanagan FT3
J. Stickney FT3 J. Beck FTSN L. Delong FTSN W. Mills SN
B. Smith SN W. Spicer TM1 T. Huffman TM3 P. LaPointe TM3
B. Madison TM3 C. Midgett TM3 J. Jones SOC J. Hughes SO1
K. Pedigo SO2 G. Holcomb SO3 J. Joyce SO3 L. Gray SOSN
J. Ince SOSN S. Burau QM1 R. Phillips QM2 T. Beach SN
G. Dillard SN J. Zepeda SN B. Stuart BTC Richard Funk BT1
W. Heine BT2 A. Williams BT2 W. Perkins BT3 L. Langley BTFN
D. Luettke BTFN B. Sullivan FN E. Van Sciver BTFN R. Cook BTFA
W. Dula FA J. Murray MM3 E. Swearingen MM3 G. Lear MMC
C. Raulerson MM2 C. White MM3 B. Bedaw FN B. Bacon MM3
J. Conner MM3 J. Delozier MM3 P. Hudson FN R. Maricham FN
C. McGinnis BT1 J. Bryant BT1 G. Riggs BT2 Tidrick BT2
T. Cook BT3 Arthur Jewett BT3 G. Jodun BT3 F. Craft BTFN
C. Davis FN K. Flavell FN C. Lindner FN R. Moan FN
W. Weitzel FN T. Ward FA B. Watts FA Daniel W. Bosqui MMC
R. Mosely MM1 Ray Mclane MM1 H. Driver MM3 W. Fiebelkorn
E. Fronte MM3 P. Morales MM3 H. Powers MM3 G. Wright MM3
T. Church FN Robert C. Weld FN R. Willis FN W. Montgomery MM2
J. Gallagher YN3 R. Hudson FN R. Boles FN D. McCabe FN
B. McNeil FN E. Sprinkle MMFN J. Wright FP2 R. LeCroy DC3
B. Demont FN F. Germer FN W. Simmons ICC N. Holley ICFN
L. Novak ICFN J. Powell ICFN A. Hudson EM1 R. DeHart EM2
J. DeGraw EM3 J. Hesnan EM3 F. Hale FN J. Rosa FN
R. Stockelman EM3 B. Williams EMFN Vern Avery SN